Get Adobe Flash player

Göingeritten och SM 2012

Göingeritten och SM i Distansridning 2012

Glimåkra, Östra Göinge kommun, 19 maj 2012: I perfekt ridväder avlöpte den 26:e Göingeritten under lördagen med 60-talet tävlande ekipage i bl a årets SM för seniorer på sträckan 160 km och för young riders på sträckan 120 km. I årets Göingeritt fick Annelie Eriksson, revansch då hon idag tillsammans med sin häst Dahle gick i mål i 160 km klassen på tiden 8 tim 44 min och 15 sek, 18,3 km/h och därmed vann SM-guldet på distansen. Annelie förbättrade förra årets SM-ritt med knappa 9 minuter. SM-guld i klassen Young Rider 120 km gick till Timmy Compier på Nefer el Fox på 7 tim 7 min 59 sek, 16,8 km/h.

Resultat

Klass 1, 160 km CEI Internationell och SM-distans Senior

1) Annelie Eriksson, Dalarnas DRF, Dahle ox    SM-guld              Ridtid: 08.53.13           Puls: 60        Km/h: 18,3

2) Ellen Suhr, Norge, Shah Nahim                                            Ridtid: 08.45.34            Puls: 60        Km/h: 18,3

3) Yvonne Ekelund, Växjö DRS, Baron Grey Star ox    SM-silver  Ridtid: 09.33.00            Puls: 52        Km/h: 16,7

4) Caroline Franzén, n/a Sverige, Ganzir                    SM-brons Ridtid: 09.55.09            Puls: 56         Km/h: 16,0

5) Jessica Holmberg, Simlångsdalens RF, Ruwacha                    Ridtid: 10.57.50            Puls: 64         Km/h: 14,6

 

Klass 2, 120 km CEI Internationell

1) Ia Williamsson, Växjö DRS, Agil

2) Liza Sundberg, Rättviks RK, Stengärdes Milos

3) Tonje Danielsson, Norge, Cahayla

4) Lene Hammeren, Norge, Akacia

5) Charlotte Tillman, Växjö DRS, Varenne

 

Klass 3, 120 km - SM-distans Young Riders

1) Timmy Compier, Skånska Ryttare, Nefer el Fox  SM-guld        Ridtid: 07.07.59     Puls: 64         Km/h: 16,8

2) Victoria Boberg, Nerikes DRK, Hakuna Matata    SM-silver       Ridtid: 08.43.19     Puls: 48         Km/h: 13,7

3) Linda Johansson, Billingens DRK, Cajun ox        SM-brons       Ridtid: 08.43.21     Puls: 52         Km/h: 13,7

 

Klass 5, 80 km CEI Internationell

1) Anne Lidholm, Tjust DK, Estrella

2) Emma Svanäng, Billingens DRK, Ma El Hero

3) Amanda Kalmeyer, Danmark, Cargash

4) Siw Warelius, Värnamobygdens RS, Bohgazzi

5) Inge-Merete Larsen, Danmark, CA Donsi ox / Charlotte Kromann-Rasmussen, Danmark, Amy ox (delad femte placering).

 

Klass 6, 80 km Regional

1) Liza Borgö, Växjö DRS, Wictoria Sheik 

 

Klass 7, 50 km Lokal

1) Monika Eicker, Skånska Distans, Mondiale Kossack

2) Mia Lundborg, Torns RF, Smokey

 

Klass 8, 50 km Kavli Clear Round

1) Amanda Clarén, Skånska Distans, Renaldo

2) Gunilla Kjellén, Växjö DRS, Pyhl

3) Frida Seveholt,  Skånska Distans, Milia och Linda Thell, Skånska Distans, Gagarin (delad tredje placering)

 

Mer information finner ni via hemsidan www.goingeritten.se alternativt Ridsportsförbundets hemsida http://www3.ridsport.se/Tavling/Distansritt/

Kontakt: Anette Magnstedt

Pressansvarig

Telefon  070-5402066

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

www.goingeritten.se

Bilder fr.v. Annelie Eriksson - Dahle och Timmy Compier - Nefer el Fox

SM vinnare yrsmtc

Copyright © Svenska Arabhästföreningen, SAHF 2012-2020. All Rights Reserved.