Get Adobe Flash player

Resultat Riksutställning

Ett stort tack till alla som var med på årets Riksutställning!

Här kommer resultaten från samtliga utställningsklasser:

Resultat

 

Vi vill också passa på att tacka alla sponsorer på årets Riksutställning!

Det blev tyvärr ett fel i katalogen där det i klass 16-17 skall vara AHIS som sponsrar klassen och inte Ewa Larsson som anges.

Slängsboda Arabstuteri

Arvak Nord - www.arvaknord.se

AHIS - www.ahis.se

Blomsterkvasten

GT Arabians – Ingela Gyllenkrok/John Tengberg

Gwiazda Arabians - www.gwiazdaarabians.com

Heartfall Arabians - www.heartfallarabians.com

Herumet - www.herumet.com

Team Johanna

Kalbo Gård Arabstuteri - www.kalboarabstuteri.se

Karin Sandbäck

Kullatorp Arabian Stud - www.kullatorp.com

Milsta Western Supply - www.milstawestern.com

Moëll & Moëll - www.araber.se

Mustang International - www.mustang.dk

Naples Arabians - www.naplesarabians.com

Nässjö Stom Arabstuteri - www.stomarabians.com

Oppreva Araber - www.oppreva-araber.com

Papa´s Arabians – Gustaf Uhlén - www.papasarabians.se

Phi Arabians – Charlotte Björge

Sollidens Hästsport - www.sollidenshastsport.se 

Snazzy´s Araber - www.snazzys.se 

Sveland Försäkringar - www.sveland.se

Årets Arab 2011

Årets Arab 2011

Distans – Zinner
Galopp- Joshua Brown
Fälttävlan ponny – Shazman
Hoppning ponny – Bazindra
Dressyr ponny – MG Anissette
Dressyr häst – Bimaal
Western – Dream Girl
Utställning – Shahram

Prisutdelning  sker under Riksutställningen  i Vetlanda under välkomstträffen på fredagskvällen!

Grattis till Er alla!

Resultat Sportcupen

Här hittar du alla resultat från helgens tävlingar på Scandinavian Arabian Sporthorse Championships på Näsbyholm i Strängnäs. Ett stort tack till alla funktionärer och alla tävlande för en fantastisk helg!

Resultaten från Sportcupen finner ni här:

Resultat klassiskt

Resultat western

Hästförteckning

 

Britta Fahlgen

Britta Fahlgren har avlidit efter en tids sjukdom.

De flesta känner igen Britta genom hennes arbete på ARAB där hon var en värdefull medarbetare under flera år. Britta har fött upp araber i ca 30 år och ett av hennes stamston var Gabriella Light, som hon importerade från England 1986. Britta har även varit delägare i hingstarna Ernal och Saturn, båda födda i Polen.

Britta var själv domare och hon var en eldsjäl som vid många tillfällen hade hand om priserna på Riksutställningen och den som gjorde Rikskatalogen under många år. Britta var en av de som stod bakom Sverigepokalen på Bollerup, en populär och välorganiserad utställning.

Sverige och arabhästvärlden har förlorat en kär vän, en duktig uppfödare och en entusiast som brann för arabhästen.

Våra tankar går till Brittas familj och nära vänner.

britta1791web

Bilden är tagen på 2011 års Sverigepokal tillsammans med
domarna. Fotograf: Erik Påhlsson

Copyright © Svenska Arabhästföreningen, SAHF 2012-2020. All Rights Reserved.